fbpx
Join Byron Katie on Zoom, Monday–Wednesday
Join »

Soley Emine Aktas

I was born in a family where the woman and the girl child did not get much respect and appreciation. I had many challenges during my childhood through my parents, sisters, relatives, teachers and neighbors.

During my adolescence , I was completely avoiding, ignoring my emotions. I always felt not belonging to anywhere. I was having trouble in my relationships with men. As being an engineer, I trusted my mind and what it says was true. I was believing all of my stressful thoughts such as “I am ugly”, “I am not lovable”, “There is no one in my life to support me “.
I had lots of anger (towards the world, God, the people ) which was suppressed in me. It was easy for me to lose my temper.
I had a huge longing to be able to fulfill the emptiness in me. Nothing was enough.
I had my own company, a nice home, car, and a good income, but still there was something missing. This longing brought me to the Breathwork, I became a trainer for Transformational Breathing®. I was also lucky to be at several workshops of Eckhart Tolle. Gradually , I started to experience something in me which was more than my thoughts, but still I needed to find a way to help me instantly so that I could be free of my stressful thoughts and the pain they created. In one of Eckhart’s workshops, he mentioned The Work of Byron Katie.
After The Work came into my life, doing it as a daily practice, I started to notice and welcome my stressful thoughts and emotions. I learned how to sit in an emotion and to let it be there. I was finally able to cut the vicious circle of my reactive behaviors. The more I do The Work, the more awareness, stillness, and peace grow in me. Day by day, I started to forgive myself and thus it became easy to forgive others and see the innocence we all share.
Here I am today, being in love with this beautiful soul. I am not my hair, my looks, my thoughts, my body anymore.
Freedom is such a great gift The Work gave me.
I am delighted to share my experience and to be at your service if / when we meet.

İçine doğduğum dünya kadın ve kız cocuğuna çok da değer verilmeyen bir dünyaydı. Çocukluğum boyunca ailem, kardeşlerim, öğretmenlerim ve komşularımız aracılığı ile pek çok zorluk yaşadım. Sonrası gelen genç kızlık ve yetişkinlik yıllarım, duygularımdan tamamen kopuk ve onları hiçe sayan bir ruh hali içinde geçti. Erkeklerle ilişkilerimde sürekli sorun yaşadım . Mühendis olduğum için zihnime çok güvenirdim, o ne diyorsa doğru sayardım, yani suçlu hep başkaları idi, bense kurban. İnandığım başka düşüncelerim daha vardı ;

“Çirkinim” , “Sevilebilir değilim.” ,”Hayatımda beni destekleyen kimse yok.”

İçimde biriken,bastırdığım öfke günden güne arttı . Kızgınlık yaşamam için tetiklenmem an meselesi olmuştu.

İçimde giderek büyüyen boşluğun dolması için duyduğum özlem çok büyüktü. Hiçbir şey yeterli değildi ; Kendi işim vardı, güzel bir evim, arabam ve iyi bir gelirim ama hala eksik olan birşeyler vardı. Bu arayış ve özlem beni önce Nefes çalışmalarına taşıdı. Transformal Nefes Eğitmeni oldum. Aynı zamanda birçok Eckhart Tolle seminerinde bulunma şansım oldu. Artık yavaş yavaş içimde, düşüncelerimden daha büyük ,daha farklı birşeyler olduğunu deneyimlemeye başlamıştım. Yine de beni üzen düşüncelerimden ve onların yarattığı acıdan daha kolayca özgürleşebileceğim bir yönteme ihtiyacım vardı. Eckhart Tolle bir seminerinde Byron Katie’nin The Work adlı Çalışması’ndan bahsetti.

Çalışma,The Work, hayatıma girdikten ve benim hergün uyguladığım bir yöntem olduktan sonra, bende stres yaratan duyguların içinde oturmak , onları izlemek ve olmalarına izin vermek daha kolay hale geldi. Artık sonunda kontrol dışı tepkilerimin yarattığı kısır döngüden kurtulmayı başarmıştım. Daha çok Çalışma yaptıkça içimde daha da derinleşen barış, dinginlik arttı.

Geldiğim noktada bugün ben artık görüntüm , sahip olduklarım değilim. Özgürlük ,The Work yönteminin bana verdiği en büyük hediye oldu.

Bu hediyeyi ,tecrübelerimi sizlerle paylaşmaktan, sizlere hizmet ediyor olmaktan zevk duyarım.

Turkey
English, Turkish
emina.route66
Newsletter Sign-Up
  • Please enter the code.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.