fbpx

Hikayeniz olmadan kim olurdunuz?

Çalışma Hakkında

Çalışma (The Work) size dünyadaki bütün acıların nedeni olan düşünceleri tanımlamayı ve sorgulamayı öğreten basit ama güçlü bir sorgulama sürecidir. Size acı verenin ne olduğunu anlamanın ve sorunlarınızın nedenlerini açıklıkla ele almanın bir yoludur.

Çalışma’yı devamlı olarak uygulayan kişilerin çoğunlukla bildirdikleri::

 • Depresyonun hafiflemesi: Bir zamanlar elden ayaktan düşüren durumları çözün hatta bu durumlarda mutluluk bulun.
 • Azalan Stres: Daha az endişe ve korku ile yaşamayı öğrenin.
 • Düzelen ilişkiler: Eşiniz, anne ve babanız, çocuklarınız, arkadaşlarınız ve kendinizle derin bağlar ve yakınlık yaşayın.
 • Azalan Öfke: Sizi nelerin öfkeli ve kırgın yaptığını anlayın. Daha az sıklıkta, daha az yoğunlukta ve daha az tepkili olun.
 • Artan zihinsel berraklık: Dürüstlükle daha akıllı, verimli yaşayın ve çalışın.
 • Artan enerji: Daimi bir zindelik ve esenlik yaşayın.
 • Artan Huzur: “Olanı Seven biri” nasıl olun uru keşfedin.

Çalışma Nasıl Yapılır?

Çalışma’yı yapmanın en basit yolu aşağıda belirlenmiştir:

1

Komşunu Yargıla

Binlerce yıldır bize yargılamamamız söylendi, fakat kabul edelim ki biz bunu her an yaparız. Gerçek şudur ki hepimizin kafasında dolaşan yargılar vardır. Çalışma aracılığıyla nihayet biz bu yargıların kâğıt üzerinde konuşmasına yâda bağırmasına iznimiz var. En hoş olmayan düşüncelerin bile koşulsuz sevgi ile karşılanabileceğini bulabiliriz.

Bir Komşunu-Yargıla Formu doldurun. Katie’nin bir Komşunu-Yargıla Formu nasıl doldurulur açıklamasını duymak için aşağıdaki videoyu izleyin.

2

Dört Soru

Komşunu-Yargıla formundaki tüm ifadelerinizi aşağıdaki dört soru ve tersine çevirmeleri kullanarak inceleyin. Çalışma meditasyondur. Düşüncelerinizi değiştirmeye çalışmak yerine kendinizi kalbinize açmakla ilgilidir. Soruları sorun, içinize dönün ve derindeki cevapların ortaya çıkmasını bekleyin.

En temel hali ile Çalışma dört soru ve tersine çevirmelerden oluşmaktadır. Örneğin; ifadeniz “(isim) beni dinlemiyor” olabilir. Hayatınızda hakkında böyle düşündüğünüz birini bulun. Bu ifadenizi alın ve ona Çalışma’nın dört soru ve tersine çevirmelerini uygulayın.

 1. Bu doğru mu? (Evet veya hayır. Hayır ise 3. soruya geçiniz.)
 2. Bunun doğru olduğunu kesinlikle bilebilir misiniz? (Evet veya hayır.)
 3. Bu düşünceye inandığınız zaman nasıl tepki veriyorsunuz, ne oluyor?
 4. Bu düşünce olmadan nasıl biri olurdunuz?

Düşünceyi tersine çevirin. Sonrada bu durumda her tersine çevirmenin sizin için nasıl doğru olduğunu gösteren az 3 belirgin, gerçek örnek bulun.

3

Tersine Çevir

İfadenizi dört soru ile inceledikten sonra sorguladığınız kavramı tersine çevirmeye hazırsınızdır.

Her tersine çevirme başlangıçta inandığınız kavramın tersini deneyimlemeniz için bir fırsattır.

Bir ifade kendine, diğerine ve tam tersine (ve bazen de uygun olduğu durumlarda “benim düşünceme” çevrile bilinir. Her tersine çevirmenin hayatınız için doğru olduğunu gösteren en az üç belirgin, gerçek örnek bulun ve sonra onları derinden hissetmek için kendinize zaman ve farkındalığı verin.

Örneğin: “Paul beni anlamıyor” ifadesi, “Ben kendimi anlamıyorum” şeklinde tersine çevrilir. Kendinizi anlamadığınız zamanlara ait en az üç belirgin ve gerçek örnek bulun.

Bir başka tersine çevirme de “Ben Paul u anlamıyorum” dur. Gözlerinizi kapatın, rahatlayın ve açık bir zihin ile Paul’u nerede anlayamadığınızı, içinizden gelen görüntülerin ve duyguların arka arkaya örneklerle size göstermeye başlamasına tanık olun. Çok duyarlı ve kapsamlı olun.

Bir üçüncü tersine çevirme ise: “Paul beni anlıyor” dur. Hareketsiz kalın ve zihninizin bu tersine çevirmenin nasıl doğru olabileceğini örneklerle göstermesine tanık olun. Bu örnekler şöyle olabilir:

 1. O öfkeli olduğumda her zaman bunun üstesinden geleceğimi anlıyor.
 2. Geçen hafta bir şakama güldüğü zaman beni anladı.
 3. Dün ona arkadaşlarımla gerçekten çıkmaya ihtiyacım olduğunu söylediğim zaman beni anladı. Hatta evde çocuklarla kaldı.

Ben kendi tersine çevirmelerimi yaşamaya başladıktan sonra siz zannettiğim her şeyin kendim olduğumu fark ettim. Siz sadece benim yansımamdınız. Şimdi, etrafımdaki dünyayı değiştirmeye çalışmak yerine (Bu 43 sene hiç işe yaramadı) düşüncelerimi kâğıda dökebilirim, sorgularım, tersine çeviririm ve sizin olduğunuzu zannettiğim şeyin ta kendisi olduğumu bulurum. Sizi bencil olarak gördüğüm anda ben bencilim (sizin nasıl olmanız gerektiğini söylerken). Sizi kötü gördüğüm anda ben kötüyüm. Savaşı sizin başlattığınızı düşündüğüm anda zihnimde ben size savaş açıyorum.
—Byron Katie

Tersine çevirmeler sizin mutluluk reçetenizdir. Başkalarına yazdığınız reçetedeki ilaçları siz yaşayın. Dünya sadece bir tek kişinin bunu yaşamasını bekliyor. O kişi sizsiniz.

Tersine Çevirme Örnekleri

İste tersine çevirmenin bir kaç örneği :

“O beni anlamalı” tersine çevrildiğinde:
– Ben kendimi anlamalıyım.
– Ben onu anlamalıyım.
– O beni anlamamalı.

“Bana iyi davranmasına ihtiyacım var” tersine çevrildiğinde:
– Benim kendime iyi davranmama ihtiyacım var.
– Benim ona iyi davranmama ihtiyacım var.
– Bana iyi davranmasına ihtiyacım yok.

“Bana sevgi göstermiyor” tersine çevrildiğinde:
– Ben bana sevgi göstermiyorum.
– Ben ona sevgi göstermiyorum.
– Bana sevgi gösteriyor. >

“Paul bana bağırmamalı” tersine çevrildiğinde:
– Ben bana bağırmamalıyım.
– Ben Paul’a bağırmamalıyım.
– Paul bana bağırmalı.

Gerçeği Kucaklamak

Çalışma Formunda yer alan 1’den 5’e kadar sorularınızdaki yargılarınızı tersine çevirdikten (ve her tersine çevirme için en az üç örnek bulduktan) sonra 6 numarayı “ben… istiyorum” ve “ben… dört gözle bekliyorum” kullanarak tersine çevirin.

Örneğin: “Ben bir daha Paul ile asla tartışma yaşamak istemiyorum.” “Ben Paul ile tartışma yaşamayı istiyorum.“ ve “Ben Paul ile tartışmayı dört gözle bekliyorum.” şeklinde tersine çevrilir. Neden bunu dört gözle beklemelisiniz?

6 numaralı ifade hayatın tümünü korku olmadan kucaklamak ve gerçeğe her zaman açık olmakla ilgilidir. Paul ile bir kere daha tartışırsanız bu iyi. Acı çekerseniz bir Komşunu-Yargıla Formu daha alın ve yeterince derinden bakmadığınız düşüncelerinizi sorgulayın. Rahatsızlık veren duygular sadece bizim için doğru olmayabilen bir şeye bağlanmış olduğumuzu hatırlatırlar. Bunlar bize stresli düşünceleri incelemenin ve Çalışma’yı uygulamanın vakti geldiğini bildirirler.

Düşmanı dost olarak görene kadar çalışmanız tamamlanmamıştır. Bu onu akşam yemeğine davet etmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Arkadaşlık içsel bir deneyimdir. Onu bir daha hiç görmeyebilirsiniz hatta ondan boşanabilirsiniz, ancak onu düşündüğünüz zaman stres mi, huzur mu hissediyorsunuz?

Benim deneyimimde başarılı bir ilişki için bir kişi yeterlidir. Ben mükemmel bir evliliğim olduğunu söylemekten hoşlanırım ve eşimin ne tür bir evliliğe sahip olduğunu gerçekten bilemem (gerçi kendisi bana onun da mutlu olduğunu söylüyor).

Sık Sorulan Sorular

Başkaları hakkında yazarken zorlanıyorum. Sorunun bende olduğunu biliyorum. Neden kendim hakkında yazamam? 
Eğer kendinizi tanımak istiyorsanız bir başkası hakkında yazın. Başlangıçta Çalışma’yı dışarıya yöneltin ve zaman içinde dışınızdaki her şeyin sizin düşüncelerinizin doğrudan bir yansıması olduğunu fark edebilirsiniz. Bu sadece sizinle ilgilidir. Çoğumuz tenkitlerimizi ve yargılarımızı yıllardır kendimize yönelttik ve henüz bu hiçbir şeyi çözümleyemedi. Bir başkasını yargılayınca, sorgulayın ve (sorguladığınız kavramı) tersine çevirin. Bu anlayışın ve öz gerçekleştirmenin hızlı yoludur.

Kendinizi yargılamak son derece zordur. Bazılarımız kimliklerimize çok fazla yatırım yapmışızdır; kendi hakkımızdaki düşüncelerimiz – nasıl görünmemiz, neler hissetmemiz, ne yapmamız veya ne yapmamamız gerektiği – o kadar kuvvetlidir ki dört soruyu dürüstçe cevaplayamayabilir ve tersine çevirmeleri yapamayabiliriz. Çalışma’ya yeni başladıysanız ve kendinizi yargılamanızın gerekli olduğunu hissediyorsanız lütfen Çalışma Yardım-Hattını arayın ve deneyimli bir kolaylaştırıcının Çalışma Formunuzun üzerinden gitmesini isteyin.

Yazmam gerekli mi? Bir sorunum olduğunda dört soruyu sormayı ve tersine çevirmeleri kafamda yapamaz mıyım?
Zihnin işi haklı olmaktır ve kendini ışık hızından hızlı, haklı çıkarabilir. Korkunuzun, öfkenizin, üzüntünüzün ve tepkinizin kaynağı olan düşünceler bölümünü kâğıda aktararak durdurun. Bir kere zihin kâğıt üzerinde durdurulduğunda araştırmak çok daha kolaydır. Eninde sonunda Çalışma sizi yazmaya gerek kalmadan otomatik olarak çözecektir.

İnsanlarla bir sorunum yoksa nesneler hakkında yazabilir miyim? Bedenim gibi? 
Evet. Çalışma’yı stres yaratan her konuda yapın. Dört soru ve tersine çevirmeler ile aşina hale geldikçe bu tür beden, hastalık, kariyer hatta Tanrı gibi konuları seçebilirsiniz. Sadece tersine çevirmeleri yaparken öznenin yerine “benim düşüncem” i koyun.

Örnek: “Bedenim güçlü, sağlıklı ve esnek olmalı.” “Benim düşüncem güçlü, sağlıklı ve esnek olmalı.” olur.

Gerçekte istediğiniz bu – dengeli, sağlıklı bir zihin – değil midir? Hasta bir beden hiç sorun olmuş mudur yoksa soruna neden olan beden hakkındaki düşünceleriniz midir? Araştırın. Bırakın siz düşünmenizle ilgilenirken bedeninize doktorunuz baksın. Vücudunu oynatamayan bir arkadaşım var ve hayatı seviyor. Özgürlüğün sağlıklı bir bedene gereksinimi yoktur. Zihninizi özgürleştirin.

Ben sizin gerçeğin bir sevgilisiyim dediğinizi duydum. Savaş ve tecavüz ve dünyadaki tüm korkunç şeyler hakkında ne demeli? Bunları görmezden mi geliyorsunuz?
Tam aksine. Bunun var olduğu zaman var olmaması gerektiğine inandığımda acı çektiğimi fark ettim. Ben sadece kendi içimdeki savaşa son verebilir miyim? Saldırgan düşüncelerim ve davranışlarımla kendime ve başkalarına tecavüz etmeyi durdurabilir miyim? Aksi takdirde ben kendim aracılığıyla dünyada sona ermesini çok istediğim şeyi devam ettiriyorum. Kendi acımı, kendi savaşımı sonlandırmakla başlıyorum. Bu bir ömürlük iş.

Yani ben gerçeği sadece olduğu gibi kabul etmeliyim ve onunla tartışmamalıyım diyorsunuz. Bu doğru mu? 
Çalışma kimseye ne yapması veya ne yapmaması gerektiğini söylemez. Biz sadece sorarız. Gerçekle tartışmanın etkisi nedir? Nasıl hissediyorsunuz? Bu Çalışma acı veren düşüncelere bağlanmanın neden ve etkisini araştırır ve bu sorgulamada özgürlüğümüzü buluruz. Basitçe söylemek gerekirse, gerçekle tartışılmaz demek sadece başka bir hikâye, başka bir felsefe ya da din eklemektir. Bu şimdiye kadar hiç işe yaramadı.

Tanrıya inanmıyorum. Yine de Çalışma’ dan yararlanabilir miyim?
Evet. Ateist, Agnostik, Hristiyan, Musevi, Müslüman, Budist, Hindu ve Putperest hepimizin müşterek bir yanı var: Hepimiz mutluluk ve barış istiyoruz. Eğer acı çekmekten yorulduysanız sizi Çalışma’yı yapmaya davet ediyorum.

Çalışma ile daha derine gidebilmenin bir yolu var mı?
Sık sık söylerim, eğer gerçekten özgür olmak istiyorsanız Çalışma’yı kahvaltıda alın. Öğle yemeğinde alın. Akşam yemeğinde alın. Ne kadar fazla sorgulamayı yaparsanız sizi o kadar fazla çözer. Bazı kişiler çalışmayı örgütlü bir program içerisinde yapmayı tercih eder, bu nedenle kendi zihniniz aracılığıyla yoğun ve hayat değiştiren bir yolculuğu, sonrası-bakım ve olağanüstü bir destek sistemi ile Çalışma Okulu’nu sunuyorum.

Sorgulama sürecini aklımla anlıyorum fakat uyguladığımda gerçekten bir şeyin dönüştüğünü hissetmiyorum. Neyi kaçırıyorum?
Eğer soruları düşünen zihninizle yüzeysel olarak cevaplarsanız bu süreç sizde kopukluk hissi uyandırır. Soruyu sorup daha derine gitmeyi deneyin. Odaklı kalabilmek için soruyu birkaç kere sormanız gerekebilir ama bunu uyguladıkça bir cevap yavaşça yükselecek. Cevap içinizden geldiğinde farkındalıklar (ve dönüşümler) doğal olarak takip ederler.

Bir yargılama yaptığımda tersine çevirmeleri kullanıyorum ve herhangi bir şekilde beni depresif ve kafası karışmış yapmaktan öte hiç bir şey yapmıyor. Ne oluyor?
Düşünceleri basitçe tersine çevirme süreci zihin seviyesinde tutar ve az bir değeri vardır. Davet akıl ötesine geçmektir. Sorular zihnin içine dalan ve derindeki bilinenleri su yüzüne çıkaran sondalar gibidir. Önce soruyu sorun ve sonra bekleyin. Cevaplar geldikten sonra tersine çevirmeleri yapın. Yüzeysel zihin ve daha derindeki zihin (ben ona kalp diyorum) buluşur ve tersine çevirmeler gerçek keşifler gibi hissedilir.

Her zaman bir tersine çevirme var mıdır? Eğer bir tane bulmakta sorun yaşarsam ne yapmalıyım?
İfadeyi tam tersine, kendinize ve diğer kişiye çevirin. Bazen daha fazla tersine çevirme bulursunuz bazen daha az. Bir nesneyi ele aldığınız zaman fiziksel bedeninizde olduğu gibi tersine ve aynı zamanda “benim düşüncelerim” ya da “benim düşüncem” e çevirin. Örneğin: “Bedenim sağlıksız” “Düşüncem sağlıksız” şeklinde çevrile bilinir. Ve bütün tersine çevirmelerde, tersine çevirmelerin nerede doğru ya da daha doğru olduğuna dair örnekler (mümkünse en az üç tane) bulun.

Çalışma bende işe yaramıyor. Neden? 
Sorulara içten cevaplar vermeyi durdurup incelediğiniz ifadenizi haklı göstermeye veya savunmaya başladığınız anda Çalışma çalışmaz. O anda insanların insanlık zihninin başlangıç anından beri kullandıkları ümitsiz metodu kullanıyorsunuzdur. Durumunuzu haklı göstermeye ve savunmaya başladığınızda veya bir hikâyeye giriştiğinizde, sadece ne yaptığınızı fark edin ve sorgulamaya geri dönün. Zihnin kendisi ile savaşı eski yoldur. İçinizdeki savaşı durduramazsanız, dışarıdaki savaşı durduramazsınız. Yeni yola hoş geldiniz. Barış’a hoş geldiniz.

Bulunduğum bölgede Byron Katie ‘ininkine benzer bir bakış açısı olan bir terapist bulmaya çalışıyorum. Böyle birini nasıl bulabilirim? 
Lütfen thework.com sitesine girin ve ‘Certified Facilitators’ (Sertifikalı Kolaylaştırıcılar’ı) tıklayın ve yakınızdaki bir Sertifikalı Kolaylaştırıcısını arayın. Bazı kolaylaştırıcılar terapist, psikiyatrist, psikolog ve diğer sağlık mesleklerindendir ve hepsi Çalışma konusunda mükemmel olup bizzat Byron Katie tarafından eğitilmiştir. Bu profesyoneller telefon, Skype veya özel bire bir seanslar için mevcuttur. Bizler BKI da hizmetinizdeyiz. Bu iyi kolaylaştırıcılardan biri ile çalışacak olursanız lütfen önerilerinizi, şikâyetlerinizi ve/veya deneyimlerinizi certification@instituteforthework.com‘a gönderiniz. Sizin özgürlüğünüz, sağlığınız ve mutluluğunuz bizim işimizdir .

Kaynaklar

Çalışma ile ilgili kaynakların bir listesi burada.

Çalışma (The Work) Eylemde

Newsletter Sign-Up
 • Please enter the code.
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.