fbpx

Hikayeniz olmadan kim olurdunuz?


Hayatımda hiç bu kadar derinden ve olumlu bir şekilde etkilenmedim. Uygulanan müfredat sadece duygusal dürüstlük ve olgunluk konusunda hayatımda karşılaştığım en ileri kurs olmakla kalmayıp, bütün egzersizlerin zamanlaması, içeriği ve sıralaması öylesine bir bilgelik ve güven ile planlanmıştı ki öğretiyi teori düzeyinin ötesinde deneyimleme cesaretim gerçekten hayret verici idi.
– Michael L.

Hayatım boyunca birçok çalışma grubuna ve seminere katıldım ama bu kurstaki kadar ustaca tasarlanmış, çok yönlü ve geniş kapsamlı bir maceraya hiç katılmadım. Şaşırtıcı ve inanılmaz.

Sonuç olarak, hayatımı daha berrak, daha temiz ve daha bilge bir şekilde yaşıyorum. Artık bir “kurban” olarak yaşamak benim için neredeyse imkânsız. Ve “Çalışma” yı kolaylaştırıcı olarak başkaları ile yaptığım çalışmalar da jilet gibi keskin. Başlangıçta bu etkinliğin pahalı olduğunu düşündüm ve şu anda paha biçilmez olduğunu görüyorum. Böylesi bir sevgi satın alınamaz.
– M.O., Los Angeles

Benim Çalışma deneyimim–Olağanüstü. Kitapları okudum, web sitesini kullandım, yardım hattını kullandım, dört seans için ödeme yaptım. Hayatımda yaptığım veya uyguladığım hiçbir terapi acılarımı dindirme ve travmalarımı toparlama konusunda Çalışmanın yakınına dahi gelemedi. 26 yıldır psikoterapistim. 2007 senesinin Eylül ayında tükenmiş olarak ofisimi kapattım. Daha sonra bulduğum Çalışma hayatımı değiştirdi ve beni iyileştirmeye devam ediyor. Kendi kendime uyguladığım dinlenme sürecinden geri döndüğümde, Çalışma’nın Sertifikalı Kolaylaştırıcısı olmak istiyorum.
– K.P., Arizona

Söz konusu olan zaman ve para bana çok gibi göründü – bunu yerine tatile gidebilirdim. Ancak içimden bir şey “git” dedi. Sonrada güldüm. Bu bir TATİLDİ. Gerçek anlamda zihnimi dinlendirdi. Ve eve hediyeler ve yanık bir tenle dönmek yerine eve çok çok daha hafif olarak döndüm ve bu kaybolmadı. Sadece daha iyiye gitti. Mutlu bir hayata nasıl sahip olacağımı öğrendim. Muhteşem.
– A.B., California

Okul hakkında en sevdiğim, okuldan sonraki hayatım. Devamlı yanımda olan huzursuzluğun olmaması öyle hoş ki. Kendim olmakla şimdi gerçekten çok rahatım. Kendimle olmaktan gerçekten hoşlanıyorum. Okuldan dolayı mı bilmiyorum, belki sadece bir rastlantı, ama şimdi, sadece altı ay sonra, inanılmaz bir adamla yeni nişanlandım, güzel bir şehirde harika bir eve taşındım ve işim her gün daha iyiye gidiyor.
– S.M., Arizona

“Sevgili Katie,
Bu sana Çalışma için teşekkür etmek için yazılmış bir sevgi mesajı. Ben geçen Ekim ayından ‘Yabanmersini Kızı’ yım. 2011 yılının Haziran ayında Çalışmaya başladığımdan beri içimdeki ve dışımdaki dünya olağanüstü değişti. Hayatım iyileşiyor ve bu çok kayda değer bir şey. Her gün Çalışma yapıyorum ve Çalışmam devamlı daha derinleşiyor. Bana Çalışmayı cezaevine taşımam için bir burs verdiniz. Çalışma içimde devam etti., ve bir kaç gün önce, durup dururken, dört senedir görmediğim bir arkadaşımla bağlantı kurdum. Bir Cezaevinde gönüllü olarak Yönlendirme/Programlama çalışmasına tekrar başlıyordu. Geçen Cumartesi başladık. Muhteşemdi. Şükranlarımı ifade edemem. İçimde dokuz ay önceki kadından geriye kalan çok az bir şey var.

Gerçek hayatı öğreniyorum – yıllar süren uyuşturucu ve alkol terapistliğim sayesinde gruplarla rahatlıkla ilişki kurabiliyorum. Daha toplantının yarısına gelmeden ne zaman tekrar geleceğimizi bilmek istiyorlar. Seni seviyorum Katie. Teşekkür ederim.”
– D.

Çalışma Okulu Hakkında

Bu içsel maceranın doruk noktasıdır. Yeryüzündeki bütün diğer okulların aksine, bu okul öğrenmek için değil, öğrenileni bırakmak içindir. Hayatınız boyunca masumca tutunduğunuz korku temelli hikâyelerinizi bıraktığınız 9 gün geçireceksiniz. Bu hikâyeler “Yeterince iyi değilim” veya “Bir eşe ihtiyacım var” veya “Hiç unutamayacağım” veya “Kontrol ediyor olmam lazım” gibidir. Bu stresli hikâyeler olmadan kim olurdunuz?

Okulda sizin hikâyenizin herkesin, herkesin hikayesinin sizin olduğunu keşfedeceksiniz. Belki de hayatınızda ilk defa içinde tamamen kendiniz olabileceğiniz, çok yönlü ve destekleyici bir aileye yargılanma korkusu olmaksızın kabul edileceksiniz. Sınıf arkadaşlarınızın Çalışmasını (The Work) kolaylaştıracaksınız. Sonra yerleri değiştireceksiniz, onlar da aynı şeyi sizin için yapacak.

Çalışma Okulu birinci gün 18.30 da başlar. (Girerken yapılan kayıtlar 15.30 dan 17.30 a kadardır.) Okul son gün öğlen saat 12.00 de biter.

Bu bir derin algı deneyimidir. Özgürlüğün derin algısı. Her istediğinizi hissedebileceğiniz, her istediğinizi söyleyebileceğiniz ve bunun tamam olduğu bir yer hayal edin. Yanınızda oturan ve daha önce hiç konuşmamış olduğunuz birinin sizden çalışmasını kolaylaştırmanızı istediğini ve on beş dakika sonra ona her şeyi söyleyebileceğinizi hissettiğinizi hayal edin.

Okulun ders programı katılımcıların gereksinimlerine ve daha önce katılmış öğrencilerin deneyimlerine göre değişen, yaşayan ve gelişen bir işlemdir. Egzersizler ve aktiviteler Katie’nin 1986 yılında gerçeğe uyandıktan sonra yaşadığı değişimleri yansıtmak üzere tasarlanmıştır. Cinsiyet, cinsellik, korku, beden imajı, bağımlılık, para her çeşit ilişki konusunda çalışacaksınız.

Okulda her gün kendinizi bir önceki güne kıyasla daha özgür ve daha mutlu hissedebilirsiniz. Eski alışkanlıklar, yıpranmış giysiler gibi üzerinizden düşebilir. Bu gelişmekte olan maceranın bir dakikasını dahi kaçırmamak için sabah hevesle kalkıyor olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Birçok katılımcı bu dokuz günü yaşadıkları en önemli dokuz gün olarak değerlendiriyor. İç görüler ve farkındalıklar okul bittikten sonra uzun süre devam eder ve birçok kişi için bu iç görüler kalıcıdır. Kişiler, hayatı bambaşka bir şekilde algıladıklarını, ilk defa evrenin dost olduğunu deneyimlediklerini ve Çalışmayı günlük bir egzersiz olarak uygulamaya bağlandıklarını hissettiklerini bildirirler.

Çalışma için sadece bir yetkili okul vardır ve bu okul özgürlüğün her an mümkün olduğunu keşfedeceğiniz bu güçlü fırsata davet eden Byron Katie tarafından sunulur.

Katie’den bir mesaj:Okulun ilk akşamında, sık sık katılımcılara okuldan evlerine ne götürmek istediklerini sorarım. “İç huzuru istiyorum” veya “Daha sevecen bir insan olmak istiyorum” veya “Eşimle ya da eşim olmadan mutlu olmak istiyorum.” Okulun sonunda tekrar tekrar aradıklarını bulduklarını duyarım. Aslında birçok kişi o kadar değişmiş olarak ayrılır ki aileleri şükreder, hatta bazen karşılaştıkları değişikliklerden şaşkına dönerler. Okul açık bir zihinle gelen herkese yarar sağlar. Sonuçlar tahmin edebileceğinizden çok daha kesin ve cömerttir.

Sıkça Sorulan Sorular

Okula gitmeden önce ne zamandır “Çalışma”yı yapıyor olmalıyım?

Önceden edinilmiş Çalışma deneyimi gerekmez. Bu okul sizin hakkınızda ve hiçbir not seviyesi yok. Sadece siz, Katie, elemanları, Katie’nin harika ders programı ve sınıf arkadaşlarınız ve Katie ve elemanları tarafından kolaylaştırılan dört soru.

Çalışma Okuluna herkes kaydolabilir mi?

Evet. Ve 18 yaşın altındaki çocuklar bir ebeveynle katılmalıdır. Dört soruya cevap verebilen herkes okuldan faydalanabilir. Hiç kimse üzülmek için, kafasının karışması için, sıkılmak ve depresyonda olmak için çok genç veya çok yaşlı değildir ve herkes kendi acıları ile baş etmenin yolunu bilmeyi hak eder. Katie her katılımcının okula gelmeden önce “Olanı Sevmek”kitabını okumasını önerir.

Öğretmenimiz veya öğretmenlerimiz kim olacak?

İki kelime: Byron Katie. Dokuz günün tümü süresince sizinle birlikte oturacak, Çalışmayı kolaylaştıracak, sorularınızı cevaplayacak ve farkındalığını sizinle paylaşacak. Donanımlı ve kendini bu işe vermiş elemanlar Okulunuzun mümkün olan en güçlü deneyim olabilmesi için Katie ile birlikte çalışır.

Bir başka deyişle, kendinize sadece sizin sağlayabileceğiniz anlayışı vererek siz kendi öğretmeniniz olacaksınız. Katie ve elemanları bu yolun her adımında size destek vermek için oradalar. Birlikte çalıştığınız her sınıf arkadaşı sizin öğretmeniniz olacak ve siz de onların.

Okulda normal bir günde ne olur?

Gün sabah 7 de başlar. Grup kahvaltı ve sabah meditasyonu için toplanır. Bunu farkındalıkların paylaşılması takip eder. Günün geri kalanının programı sabah seansı, öğle yemeği, öğleden sonra seansı, akşam yemeği ve akşam seansıdır (Daha fazlasını isteyenler için).

Neden Okulun günleri bu kadar uzun? Sabah 7 den akşam 9 a?

Katie’nin ders programı çok zengin ve özlüdür. Ve Katie herkesin okula almaya geldiği özgürlüklerini almalarını yürekten arzu eder. Bu nedenle uzun saatlere hazırlıklı olun ve bütün egzersizler ve seanslar arzuya tabidir. Bu her gün açıklanır. Çok nadir istisnalar dışında katılımcılar ders programına muhteşem olduğu için (Onlara göre) doyamazlar. Uzun saatler onların taleplerine Katie’nin cevabıdır. Hiçbir zaman onları zorladığı bir şey değil.

Okul neden dokuz gün sürüyor?

Katie’nin ilk Okulu 28 gün sürdü ve insanlar işlerinden ve hayatlarından bu kadar uzun süreli ayrılmayı zor buluyor. Sonraları istek üzerine Okulu on dört güne indirdi. Daha sonraları okula gelmek isteyen pek çok kişi ailelerinden uzak geçirebilecekleri sürenin sadece bir hafta olduğunu söylediği için önceki ve sonraki hafta sonlarını katarak on dört günü dokuz güne indirdi. Katie bu kadar kısa bir sürede insanlara verebilmesi mümkün olanın en fazlasını verir.

Okulun Ders Programı nedir?

Okulun ders programının büyük bir bölümü sizin kendinizi sorgulamanızda daha derine gitmenize yardımcı olacak egzersizleri içerir. Çoğu zaman cevaplarınızı Komşunu Yargıla Çalışma Formuna veya Her-Seferince-bir-Düşünce Çalışma Formuna yazacaksınız. Bu işlem sürecinde acı çekmenizin sebebi olan stresli düşünceleri tanımlamakta, diğer kişilerin çalışmasını kolaylaştırmakta önemli deneyim kazanacaksınız. Kolaylaştırma psikoterapi değildir. Sadece Çalışmayı bir eşle yapmaktır. Ama Çalışma deneyiminizin dokusunda şaşırtıcı bir farklılık yapabilir.

Okulda sosyal hayat nasıldır?

Bugüne kadar rastladığınız en cömert, açık fikirli, açık kalpli iki yüz kadar kişi ile birlikte olacak ve çalışacaksınız. Ve hepsi de kendi Çalışmalarını yapmakta ve sizinkini kolaylaştırmak konusunda çok ciddi olacaklar.

Öğrenciler Hangi Ülkelerden?

Bütün Dünyadan. Los Angeles’taki son Okul ‘da Kanada, Meksika, Arjantin, Brezilya, Almanya Hollanda, Fransa, İngiltere, İrlanda, İskoçya, Galler, İsviçre, İsveç, Danimarka, Norveç, İspanya, Portekiz, İtalya, Rusya, Kazakistan, İsrail, Lübnan, Suudi, Arabistan, Hindistan, Pakistan, Endonezya – ve söz etmediğimiz, Batı Virginia, Utah, Teksas, Nebraska, Hawaii….

Yemek Nasıl?

Müthiş. Geniş bir yemek salonunda günde üç öğün, geniş seçenekler arasından seçebilmenin keyfini çıkaracaksınız. Yemeklerimizin çoğu vejetaryen ve sıklıkla vegandır. Mümkün olan her zaman organik ürünler kullanılır ve eğer önceden haberimiz olursa ve doktorun talimatı ise özel diyet talepleri yerine getirilebilir. Kahvaltı yumurta veya benzer bir kuvvetli ana yemek içerir. Aynı zamanda, bir veya daha fazla yulaf gevreği, birçok taze veya kuru meyve çeşidi, hayvansal veya hayvansal olmayan süt ürünleri servis ederiz. Öğle ve akşam yemeklerinde en az iki ana yemek, çeşitli salatalar, sebzeler ve tahıllar yer alır.

Uzun saatler, birçok gün, dışarıya kapanmak – bu biraz tarikat gibi değil mi? Çalışma bir tarikat mıdır? 

Eğer bir “tarikattan”, bir grup insanın belli inançları kabul etmeye beyinlerinin yıkanmasını anlıyorsan, hayır. Aslında, “Çalışma”, ana gayesi inanılanları sorgulamak olduğu için bir tarikatın tam tersidir. İnsanlara kendileri için düşünmenin, kendi zihinlerini geri kazanmanın yolunu açar. Eski inançların yerine yeni inançlar koymak ile veya herhangi bir inancın doğru veya yanlış olduğunu öğretmek ile hiç alakası yoktur. Çalışma bizi her birimizin hakkı olan en yüksek düzeyde sağlık, mutluluk ve üretkenlikten uzaklaştıran olumsuz düşüncelerden zihnimizi temizlememiz hakkındadır.

Katie Olanı Sevmek kitabının ilk başında şöyle der:

Çalışma ‘da şunu severim: İçinize gidip kendi mutluluğunuzu bulmanıza, zaten içinizde mevcut olan değişmeyen, yerinden oynamayan, her zaman var olan her zaman bekleyeni deneyimlemenize imkân sağlar. Bir öğretmen gerekmez. Beklemekte olduğunuz öğretmen sizsiniz. Kendi acınızı dindirecek olan sizsiniz.

Sık sık, “Benim söylediğim hiçbir şeye inanmayın” derim. Sizin için doğru olanı keşfetmenizi istiyorum. Benim için doğru olanı değil.

Neden katılımcıların Okul süresince e posta yollamamaları öneriliyor?

Bu Katie’nin dokuz gün için katılımcıların gelme nedenlerine, E-postaları yerine özgürlüklerine odaklanmış kalmalarını desteklemesinin bir yolu. Bu bir talep değil, bir öneri. Katılımcıların dokuz gün için kendi sorgulama süreçlerine odaklanma imkânına sahip olmaları ve iş veya acil olmayan aile konuları ile ilgilerinin dağılmaması Katie için önemli. (İş veya aileden gelen herhangi bir acil mesaj odalarındaki otel telefonları kanalıyla katılımcılara derhal ulaştırılır.)

Katılımcılardan oda paylaşmaları mı istenir?

Hayır. Bazı kişiler tek kişilik oda ister. Katılımcıların oda arkadaşları olması ve tanımadıkları biri ile kalmaları önerilir çünkü tanıdık olmayan bir oda arkadaşının stresli düşünceleri su yüzüne çıkardığını ve bu durumun kişilere bütün hayatları boyunca acı çekmelerine sebep olan bu stresli düşünceler üzerinde çalışma şansını verdiğini fark ettik. Oda arkadaşı egzersizi eşlerle, ebeveynlerle, çocuklarla, iş ortakları ile ve arkadaşlar ile ilişkileri değiştirmiştir. Deneyimlerimize göre oda arkadaşı olan herkes dokuz günün sonunda bu durumdan çok mutlu kalır. Ve sıklıkla oda arkadaşı olmayanlar tekrar imkân verilse, bir oda arkadaşına evet diyeceklerini hissederler.

Tarikatların yaptığı gibi kişileri toplumdan soyutlamıyor musunuz?

Hayır, okuldaki kişiler tecrit edilmiş değildirler. Daha çok bu değerli dokuz günü Katie ve elemanları ile geçirme imkânına ve dokuz gün süresince Okul ders programına çalışmaya odaklanmaya davet edilirler. Dokuz gün süren bu deneyimden sonra günlük hayatlarına ortaya çıkabilecek herhangi bir durumu ele alabilecek bir şekilde günlük hayatlarına dönerler. Dokuz günlük bu deneyimden sonra, dikkat çeken sayıdaki bir çoğunluk – kendilerinin söylediği budur – yaşamlarına, daha mutlu, daha iyi ve daha özgür kişiler olarak dönerler. Evde, arzularına göre Çalışmayı yaparlar veya yapmazlar.

Okuldan mezun olmamdan sonra ne olur?

Çalışmanın yaşamınızın sürekli bir parçası olması için müthiş bir Okul sonrası bakım programımız var. Bedelsiz ve kaydolmak isteyen herkese açık. Bu program günlük pratik yapma seansları ve bedelsiz yardım hattımızı sağlar. Birçok mezun kendi çevresindeki kişilerle veya telefonla Çalışmayı yapmak için birbirinden bağımsız gruplar oluşturur. Mezunlar arasında sohbet grupları da popülerdir. Okul her zaman devam eden bir “Hoş geldin” dir. Çalışmayı profesyonel hayatlarında uygulamayı veya profesyonel hayatları haline getirmeyi isteyen mezunlar için Çalışma Enstitüsünde bir Sertifika Programı sunuyoruz. Detaylar için tıklayınız.

Okula devam etmek bana mesleğimde nasıl yardım edebilir?

Yardım mesleklerinde çalışanlar Çalışma’nın terapiye yıllarca direnç göstermiş olabilen hastalarının problemlerini çözmelerinde ne kadar hızlı ve verimli şekilde yardımcı olmasından derinden etkilenirler. Travma sonrası rahatsızlık sendromu olan savaş malulleri, taciz mağdurları yıllar, hatta onlarca yıl süren acılarından Çalışma aracılığıyla kendilerini kurtarmışlardır. Siz bir profesyonel olarak, bir danışanınızın böyle bir iyileşme deneyimlemesine yardımcı olduğunuz zaman bir kişinin sahip olabileceği en derin tatmini; bir diğer kişiye özgürlüğe giden yolu göstermenin sevincini yaşayacaksınız.

Okul hayatımı nasıl değiştirebilir?

Bu size kalmış. Kesinlikle söylenebilecek tek şey şu ki, eğer zihniniz sorgulamaya açıksa, Okul hayatınızı her zaman olumlu yönde değiştirecek. Mezunların büyük bir çoğunluğu zihinsel, hatta bedensel durumlarının iyileştiğini fark ettiler. Stresle bahşetme yetenekleri önemli miktarda arttı. Daha iyi dinleyen, daha iyi iletişim kuran, daha iyi arkadaşlar ve aile bireyleri oldular. Yaşam değişikliklerinde daha yaratıcı oldular. Daha önceleri onları üzen durumlara sükûnetle cevap verir oldular. Ve Çalışma’ya devam ettikçe bu tarz farkındalıklar bildik deneyimlere dönüşecektir.

Çalışma (The Work) Eylemde

Newsletter Sign-Up
  • Please enter the code.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.