fbpx

Kim byłbyś bez swojej opowieści?


Nigdy w życiu nie byłem tak głęboko i pozytywnie dotknięty. Nie dość, że program okazał się być najbardziej zaawansowanym kursem w emocjonalnej szczerości i dojrzałości, na jaki się kiedykolwiek natknąłem, to jeszcze wyczucie czasu i kolejność ćwiczeń oraz ich zawartość były zaplanowane z taką mądrością i poczuciem bezpieczeństwa, że nabrałem niesamowitej odwagi, aby doświadczyć tych nauk wychodząc poza samą teorię.
– Michael L.

Byłam na wielu warsztatach i kursach wyjazdowych, ale nigdy nie brałam udziału w czymś tak mistrzowsko zaprojektowanym, różnorodnym i głębokim. Przygoda, jaką stanowi ten kurs, jest niesamowita. Nauczyłam się na nim żyć klarowniej, czyściej i mądrzej. W zasadzie, nie potrafię już być ofiarą, a sposób w jaki pomagam w Pracy (The Work) innym stał się niezwykle przenikliwy. Na początku myślałam, że ten kurs kosztował dużo, ale teraz widzę, że był bezcenny. Takiej miłości nie kupią żadne pieniądze.
– M.O., Los Angeles

Moje doświadczenia z Pracą —fenomenalne. Przeczytałam książki, korzystałam z materiałów na stronie internetowej, z linii pomocy, zapłaciłam za cztery sesje. Ze wszystkich terapii, jakie przeszłam lub przeprowadziłam, jedynie Praca była w stanie pomóc mi w wyzwoleniu się od cierpienia i rozprawieniu z koszmarami, jakie przeżyłam.
Od 26 lat jestem psychoterapeutką. We wrześniu 2007 roku wypaliłam się zawodowo i zrezygnowałam z kariery. Wtedy to znalazłam Pracę i ona zmieniła moje życie. Od tej pory nieustannie mnie uzdrawia. Kiedy po przerwie zacznę pracować ponownie, chcę zostać dyplomowanym pomocnikiem Pracy.
– K.P., Arizona

Czas i pieniądze przeznaczone na Szkołę wydawały mi się ogromne – mogłem raczej pojechać na jakieś wakacje. Ale coś we mnie kazało mi się zapisać i pod koniec nie mogłem powstrzymać się od śmiechu – to BYŁY wakacje. Mój umysł dosłownie wyjechał na urlop. I zamiast wracać do domu z pamiątkami i opalenizną, wróciłem lżejszy, o wiele lżejszy, i wciąż taki jestem. Potem już jest tylko lepiej. Nauczyłem się prowadzić szczęśliwe życie. Cudowne!
– A.B., Kalifornia

To, co kocham najbardziej w Szkole, to moje życie po niej. Nieobecność mojego stałego towarzysza – niepokoju – jest taka słodka. Czuję się teraz naprawdę komfortowo będąc mną; właściwie lubię ze sobą być. Nie wiem, czy to dzięki Szkole, może to tylko zbieg okoliczności, ale teraz, jedynie sześć miesięcy później, zaręczyłam się z najwspanialszym na świecie mężczyzną, przeprowadziłam się do cudownego domu w pięknym mieście i osiągam coraz to większe sukcesy w karierze zawodowej.
– S.M., Arizona

O Szkole dla Pracy

Jest to jedyna w rodzaju wewnętrzna przygoda. Jak w żadnej innej szkole na świecie, tutaj zamiast koncentrować się na nauce – uczniowie skupiają się na oduczaniu. Przez dziewięć dni oduczają się pełnych lęków opowieści, których niewinnie trzymali się przez całe życie. Opowieści, takich jak: “Nie jestem wystarczająco dobry”, “Potrzebuję partnera”, “Nigdy się z tym nie pogodzę” lub “Muszę mieć nad tym kontrolę”. A kim byliby bez tych stresujących opowieści?

Richard Lawrence Cohen podzielił się swoimi doświadczeniami wyniesionymi ze Szkoły w artykule “Szkoła dla Pracy: Opis Ricahrda Lawrence’a Cohena”. (w formacie .pdf, w j. angielskim)

W Szkole odkryjesz, że twoje opowieści to również opowieści wszystkich ludzi, a opowieści wszystkich ludzi, są także twoimi. Staniesz się tu częścią radosnej, wielorakiej, oddanej rodziny, w której będziesz mógł być całkowicie sobą, bez obawy, być może po raz pierwszy w życiu, że zostaniesz przez kogoś osądzony. Będziesz pomagać innym uczniom w stosowaniu Pracy, obserwując jak otwierają się na siebie samych. A potem zamienicie się rolami i oni pomogą w Pracy tobie.

Szkoła dla Pracy rozpoczyna się w piątek o 18:30 (rejestracja na miejscu odbywa się między 15:30 a 17:30) i kończy w południe ostatniego dnia.

To jest doświadczenie polegające na zanurzeniu się – zanurzeniu się w wolności. Wyobraź sobie miejsce, gdzie możesz się śmiać z głębin radości, której istnienia w sobie nawet nie podejrzewałeś, płakać uwalniając się od zablokowanego żalu, jednocześnie mając świadomość, że jesteś w pełni kochany i akceptowany bez względu na to, co przeżywasz. Wyobraź sobie, że osoba siedząca obok, z którą nigdy wcześniej nie rozmawiałeś, prosi cię, abyś przeprowadził z nią Pracę, a po piętnastu minutach jesteście darzącymi się pełnym zaufaniem przyjaciółmi.

Program zajęć w naszej Szkole jest żywym, rozwijającym się procesem, zmieniającym się według potrzeb uczestników i na podstawie doświadczeń wcześniejszych uczniów. Katie jest tu zarówno nauczycielem, jak i uczniem, dzieląc się pytaniami i odpowiedziami z otwartością rzadko spotykaną wśród liderów jej formatu. Ćwiczenia i zadania są zaprojektowane tak, by odzwierciedlały transformację, jaką Katie przeżyła, kiedy przebudziła się do rzeczywistości. Problemy, nad jakimi pracujemy w Szkole to płeć, obraz ciała, nawyki, finanse oraz związki. W każdym z tych tematów odkryjesz, że nie jesteś sam i że nie masz się czego bać.

Każdego dnia pobytu w Szkole odkrywać będziesz, że czujesz się wolniejszy i szczęśliwszy, niż dzień wcześniej. Stare nawyki mogą okazać się zbędne, jak zużyte ubrania. Być może odkryjesz, że rano wstajesz z łóżka z ogromną radością, nie chcąc przegapić ani jednego momentu tej odsłaniającej się przed tobą przygody. Odkryjesz, że nie możesz przstać uśmiechać się do innych. I od tej pory poranny spacer, filiżanka herbaty lub przechadzka po hotelowym holu będą zawsze przypominać ci spędzony tu czas.

Po zakończeniu Szkoły prawdopodobnie uznasz, że było to dziewięć najważniejszych w twoim życiu dni. Przyjedziesz tu z bagażem, który ciągniesz za sobą przez całe życie, a o poranku dnia dziesiątego, gdy wrócisz do domu, bagaż ten będzie o wiele lżejszy. Co najważniejsze, zdobędziesz wiedzę o tym, jak nie dopuścić, by bagaż ten zapełnił się ponownie. Postanowisz sobie, że Praca stanie się twoją codzienną praktyką. Nauczysz się przeprowadzać Pracę, zarówno z partnerem, jak i samemu. Po powrocie do codziennego życia, pozostaniesz w stałym kontakcie z naszą społecznością rozsianą po całym świecie. Tak naprawdę jest to Szkoła Ciebie; to szkoła, do której należeć będziesz już zawsze.

Istnieje tylko jedna autoryzowana Szkoła dla Pracy i jest ona oferowana przez Byron Katie za pośrednictwem organizacji Byron Katie International.

Kilka słów od Katie”Podczas pierwszego dnia Szkoły, czasami pytam uczestników, co pragną zabrać ze sobą do domu. Padają zdania, takie jak: “Chcę spokoju umysłu”, “Chcę być wolna”, “Chcę być bardziej kochającą osobą”, “Chcę się mniej niepokoić moimi problemami”, “Chcę być mniej egocentryczny”, “Chcę żyć bez lęków” lub “Chcę być szczęśliwy, bez względu na to czy mam partnera, czy nie”. Po zakończeniu Szkoły wszyscy oni mówią, że znaleźli sposób, jak przestać cierpieć, i że otrzymali o wiele więcej, niż chcieli. Ludzie wychodzą ze Szkoły tak odmienieni, że ich bliscy są niezmiernie wdzięczni i często zdumieni. Praca przebudza się w każdym, kto przychodzi do Szkoły z otwartym umysłem. Po tym nie jest się w stanie nic zrobić, żeby się jej pozbyć. W momencie, gdy cztery pytania zaczynają w tobie żyć, twój umysł staje się klarowny, a więc i świat, który jest twoją projekcją, staje się klarowny. Jest to bardziej radykalne, niż ktokolwiek jest w stanie to pojąć.”

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo powinienem stosować Pracę, zanim wezmę udział w Szkole?

Wcześniejsze doświadczenie z Pracą nie jest wymagane. Niektórzy uczestnicy stosują Pracę dla siebie od wielu lat. Inni nigdy formalnie nie pracowali z czterema pytaniami i odwróceniami, a o Pracy słyszeli może jedynie czytając naszą stronę internetową na kilka tygodni przed rozpoczęciem Szkoły. Dosyć wiele osób uczęszcza do Szkoły więcej niż jeden raz w ciągu kilku lat, i za każdym razem jest to inny uczeń. Szkoła ma na każdego niesamowity wpływ, bez względu na to, gdzie się jest na swojej ścieżce. W Szkole nie ma podziału ze względu na zaawansowanie. Jest to Szkoła Ciebie i nie ma w niej klas i stopni. Jesteś tylko ty i cztery pytania, zadawane przez pomocnika lub przez Katie.

Czy do Szkoły dla Pracy może zapisać się każdy?

Tak, ale dzieci poniżej osiemnastego roku życia muszą przyjść w towarzystwie rodzica. Każdy, kto potrafi odpowiedzieć na cztery pytania może skorzystać z Pracy. Nikt nie jest za młody lub za stary, by czuć się urażonym, zagubionym, sfrustrowanym, zdołowanym. Każdy zasługuje na to, by dowiedzieć się, jak radzić sobie z bólem. Katie zaleca jedynie, by przeczytać książkę Kochaj, co masz! zanim rozpocznie się Szkołę.

Kto będzie naszym nauczycielem lub nauczycielami?

Jedno imię: Katie. Będzie z wami przez całe dziewięć dni, prowadząc dyskusje, pomagając w przeprowadzaniu Pracy, odpowiadając na pytania, dzieląc się swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami, radością i łzami wdzięczności. Katie nie jest jednak sama, wspiera ją grupa niezwykle kompetentnych, oddanych pracowników, dzięki którym funkcjonowanie Szkoły dla Pracy jest możliwe.

W pewnym sensie jednak, to ty będziesz swoim własnym nauczycielem, wznosząc samego siebie na zdumiewające poziomy zrozumienia i radości. Katie i jej pracownicy są tu, by ofiarować każdemu wsparcie. Inni uczniowie, z którymi będziesz wspólnie pracować, będą także twoim nauczycielami, a ty ich. Katie lubi powtarzać: “Ja jestem twoim uczniem”. I mówi to poważnie.

Jak wygląda przykładowy dzień w Szkole?

Dzień rozpoczyna się o 7 rano. Grupa spotyka się na śniadanie i na poranną medytację, po której uczestnicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Program na resztę dnia to: Sesja Poranna, obiad, Sesja Popołudniowa, kolacja, oraz Sesja Wieczorna (dla tych, którzy chcą więcej).

Dlaczego dzień w Szkole jest taki długi, od 7 rano do 21 wieczorem?

Program Katie jest bardzo bogaty i szczegółowy, a jej pragnieniem z całego serca jest, aby każdy otrzymał to, po co tu przyszedł: swoją własną wolność. Należy więc spodziewać się długich godzin, ale ćwiczenia i sesje nie są obowiązkowe – każdego dnia o tym przypominamy. Z niewielkimi wyjątkami, uczestnicy spostrzegają, że chcieliby pracować jeszcze więcej, program Szkoły jest bowiem (według nich) tak wspaniały. Długie godziny to odpowiedź Katie na ich prośby, a nie coś, co Katie im narzuca.

Dlaczego Szkoła trwa dziewięć dni?

Pierwsze Szkoły Katie trwały 28 dni, jednak wiele osób miało trudności z oderwaniem się od swojej pracy i życia na tak długi czas. Później, w odpowiedzi na prośby, liczba dni Szkoły została zredukowana do czternastu. Jeszcze później jednak, ze względu na to, że wiele osób mogło poświęcić jedynie tydzień z dala od rodziny, Katie zredukowała liczbę dni z czternastu do dziewięciu, w tym dwa weekendy, pragnąc przekazać uczestnikom najwięcej, jak to możliwe, w jak najkrótszym czasie.

Jaki jest program Szkoły?

Większość Pracy, którą uczestnicy wykonują w Szkole, polega na coraz głębszym zanurzaniu się w siebie przy pomocy czterech pytań. Większość czasu poświęcona jest na zapisywanie odpowiedzi na formularzu “Osądź bliźniego” lub “Każda myśl osobno”. Uczniowie zdobywają wartościowe doświadczenie w pomaganiu innym w Pracy. Pomoc nie jest psychoterapią; polega po prostu na robieniu Pracy w parach. Może to jednak wpłynąć w zaskakujący sposób na charakter indywidualnego doświadczenia z Pracą, pozwala także poszerzyć krąg współ-Pracowników.

Inna ważna część programu składa się z ćwiczeń, które Katie tworzyła przez wiele lat, by podczas pobytu w Szkole pomóc uczniom żyć Pracą. Wiele ćwiczeń ma charakter interpersonalny; inne polegają na spotkaniach z samym sobą. Poruszają one tematy, takie jak lęki i przerażenie, śmierć i umieranie, ciało i zdrowie, mężczyźni i kobiety, seks, uprzedzenia, Bóg, żal, związki, jedzenie i nałogi, dlaczego nie osiągamy sukcesu i jak go osiągnąć. Organizowane w trakcie Szkoły wycieczki są także formą ćwiczeń. Ćwiczenia są wymagające, są świetną zabawą i są bezpieczne, a często też niesamowite. Zaskoczenie jest częścią przygody. Przekonaj się sam!

Jak wygląda życie towarzyskie w Szkole?

W Szkole obcować i pracować będziesz pośród około dwustu najbardziej fascynujących ludzi o otwartych umysłach i sercach, jakich kiedykolwiek poznałeś. Są oni jednak niezmiernie poważni jeżeli chodzi o Pracę i udzielanie pomocy w Pracy innym. Wasze wzajemne relacje będą tak bogate, że niektórych z nich zapamiętasz na całe życie. Zdarzyć się może, że zaczniesz odbierać swoich kolegów ze Szkoły, tak jakby byli twoją rodziną. Wycieczki? Rozmowy w barze hotelowym? Wieczory na mieście? Szkoła to coś o wiele lepszego!

Skąd pochodzą uczniowie?

Z całego świata. W ostatniej Szkole w Los Angeles mieliśmy uczniów z Kanady, Meksyku, Argentyny, Brazylii, Niemiec, Holandii, Francji, Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii, Szwajcarii, Szwecji, Danii, Norwegii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Rosji, Kazachstanu, Izraela, Libanu, Arabii Saudyjskiej, Indii, Pakistanu, Indonezji – nie wspominając o osobach z Zachodniej Wirginii, Utah, Teksasu, Nebraski, Hawajów … nazwy miejsc można by tu wymieniać jeszcze długo.

Jakie jest jedzenie?

Pyszne! W dużej jadalni serwujemy trzy posiłki dziennie, które składają się z wielu dań do wyboru. Większość posiłków składa się z dań wegetariańskich, a często również wegańskich. Używamy wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, składników ekologicznych. Dostosowujemy się do indywidualnych wymagań żywieniowych, jeżeli są one przepisane przez lekarza. Na śniadanie zwykle jako główny, pełnowartościowy posiłek podajemy jajka, do tego jedną lub kilka gorących zup mlecznych, kilka rodzajów świeżych i suszonych owoców oraz mleko krowie i inne rodzaje mleka. Obiady i kolacje składają się z co najmniej dwóch dań głównych, dużego wyboru sałatek i wielu przystawek z warzyw, fasoli lub zbóż. Nasi kucharze uwielbiają spełniać się kreatywnie w radosnej atmosferze Szkoły.

Długie godziny, wiele dni, izolacja – czyż to nie przypomina sekty? Czy Praca jest sektą? 

Nie, jeśli pod nazwą “sekta” masz na myśli grupę ludzi, którzy zostali zindoktrynowani, by uwierzyli w jakieś przekonania. Właściwie, Praca jest przeciwieństwem “sekty”, ponieważ głównym jej celem jest kwestionowanie przekonań. Daje ona ludziom sposób samodzielnego myślenia, sposób odzyskania swojego własnego umysłu. Nie ma ona nic wspólnego z zamienianiem starych przekonań na nowe, lub nauczaniem, że pewne przekonania są prawdziwe, a inne nie. Praca polega na wzięciu na siebie odpowiedzialności za oczyszczenie naszych własnych umysłów z negatywnych myśli, które powstrzymują nas od doświadczania optymalnego zdrowia, szczęścia, produktywności, na które zasługujemy.

Poniżej znajduje się cytat, który pochodzi z pierwszych stron książki Katie pt. Kochaj, co masz!:

“W Pracy szalenie podoba mi się to, że pozwala ona zagłębić się w siebie i odkryć własne szczęście, doświadczyć tego, co już jest w każdym z nas – niezmienne, nieporuszone, odwiecznie-obecne, odwiecznie-czekające. Nie potrzeba nauczyciela. Ty jesteś nauczycielem, na którego czekałeś. Ty jesteś tym, który może położyć kres swojemu cierpieniu.

Często powtarzam: “Nie wierz w nic, co mówię”. Pragnę, abyś odkrył własną prawdę, a nie moją.”

Dlaczego podczas Szkoły odradza się uczniom korzystania z e-maila?

W ten sposób Katie pragnie przez dziewięć dni wesprzeć ich w skupieniu się na osiąganiu tego, po co tu przyszli – ich własną wolność, a nie e-maile. Nie jest to wymóg – to jest sugestia. Dla Katie ważne jest, by uczestnicy mieli zapewnioną możliwość koncentracji na własnym procesie badania, aby przez dziewięć dni nie byli rozpraszani przez pracę zawodową lub błahe sprawy rodzinne. (Wszelkie ważne wiadomości od rodziny lub z pracy docierają do uczestników natychmiast. Inne wiadomości przechodzą przez hotelową centralę i są nagrywane na automatycznej sekretarce w pokoju ucznia.)

Czy uczestnicy Szkoły muszą dzielić pokoje?

Nie. Niektórzy uczniowie wybierają jednoosobowe pokoje. Namawiamy, aby uczestnicy mieszkali w parach z kimś, kogo nie znają. Zauważyliśmy bowiem, że obca osoba, z którą dzieli się pokój, często pomaga stresującym myślom wypłynąć na powierzchnię i daje wspaniałą szansę przerobienia Pracy na temat przekonań, z powodu których cierpiało się całe życie. Dla wielu osób ćwiczenia ze współlokatorem przyczyniły się do przemiany w ich związkach z małżonkiem, rodzicami, dziećmi, partnerami w interesach i przyjaciółmi. Nasze doświadczenie pokazuje, że pod koniec dziewięciodniowej Szkoły każdy, kto mieszkał ze współlokatorem jest bardzo zadowolony, że tak się stało. Z kolei te osoby, które zdecydowały się mieszkać same, często czują, że gdyby miały jeszcze jedną szansę, zmieniłyby zdanie.

Czy nie izolujecie członków ze społeczeństwa, tak jak to robią sekty?

Nie. Nie jesteśmy sektą, a nasi uczestnicy nie należą do żadnej organizacji, lecz biorą udział w dziewięciodniowym doświadczeniu, stworzonym przez Katie, by przywrócić im lekkość życia. W przypadku sekt, izolacja jest całkowita, długotrwała, a może nawet i stała. Uczestnicy Szkoły nie są izolowani. Są jedynie zaproszeni do wykorzystania tych cennych dziewięciu dni z Katie i jej pracownikami i skoncentrowania się na programie Szkoły. Po tym dziewięciodniowym doświadczeniu wracają do swojego codziennego życia, wzbogaceni o sposób radzenia sobie z wszelkimi problemami. Większość z nich – tak jak sami mówią – wracają do swojego życia o wiele szczęśliwsi, życzliwsi, wolniejsi. W domu, mogą robić Pracę lub nie, to zależy od nich. Nie kontaktujemy się z nimi, chyba że poproszą o przysyłanie im darmowego biuletynu informacyjnego. Posiadamy wspaniały program wsparcia po zakończeniu Szkoły, który jest darmowy i dostępny dla tych, którzy własnowolnie do niego przystąpią. Szkoła polega na całkowitym wzięciu odpowiedzialności za siebie, a Katie wspiera ten proces uczniów przez dziewięć dni Szkoły i przez resztę ich życia.

Co mnie czeka po ukończeniu Szkoły?

Stworzyliśmy nieustannie rozwijający się zestaw ćwiczeń dla absolwentów Szkoły, które pomagają wdrożyć Pracę na stałe do codziennego życia. Absolwenci mają możliwość utrzymywania ze sobą kontaktu i pogłębiania swojej Pracy w stworzonej dla nich specjalnej grupie społecznościowej. Mogą oni pracować wspólnie przez telefon, stosować Pracę w systemie “każdy z każdym”, brać udział w telekonferencjach, czy kółkach badań. Wiele osób, które ukończyło Szkołę, tworzy niezależne grupy Pracy w swoich społecznościach przez telefon, popularne są grupy dyskusyjne. Szkoła trwa wiecznie i wszyscy są w niej mile widziani.

W jaki sposób ukończenie Szkoły pomoże mi w moim zawodzie?

Ludzie zajmujący się opieką zdrowotną i psychologiczą, czy też edukacją są pod głębokim wrażeniem, jak szybko i skutecznie Praca pomaga ich pacjentom w rozwiązywaniu problemów, które bezskutecznie próbowali rozwiązać przez wiele lat stosując różnego rodzaju terapie. Weterani wojenni z nerwicą pourazową, czy też ofiary przemocy, udowodnili, że dzięki Pracy są w stanie uwolnić się od wielo, nawet kilkudziesięcioletniego, cierpienia. Gdy ty, jako terapeuta, pomagasz pacjentowi doświadczyć tego rodzaju przełomowej zmiany, osiągasz jeden z najgłębszych poziomów spełnienia: radość, jaką daje wskazanie innemu człowiekowi drogi ku wolności.

A jeżeli nie pracujesz w jednym z wyżej wymienionych zawodów? Jeżeli jesteś biznesmenem, wychowawcą, artystą, osobą prowadzącą dom, studentem? Praca może pomóc ci radzić sobie ze stresem, jaki ciągnie za sobą każda profesja: relacje z innymi w miejscu pracy, niepewność związana z wyborem zawodu, zwlekanie, gwałtowne zmiany związane z sukcesem czy porażką. Praca to jedyny taki rodzaj edukacji, a Szkoła Ciebie ma swoje kampusy w każdej dziedzinie życia.

W jaki sposób Szkoła odmieni moje życie?

To zależy od ciebie. Jedną rzecz możemy powiedzieć z całkowitym przekonaniem: zmieni twoje życie, i tylko w pozytywny sposób. Duża większość naszych absolwentów stwierdza, że ich samopoczucie psychiczne i fizyczne ulega znacznej poprawie. Wzrastają ich umiejętności radzenia sobie ze stresem, stają się lepszymi słuchaczami, są bardziej komunikatywni, stają się lepszymi przyjaciółmi, lepszymi członkami rodziny. W bardziej kreatywny sposób potrafią sobie radzić ze zmianami, jakie niesie ze sobą życie. Ta olbrzymia zmiana może cię zaskoczyć. Być może zauważysz, że w sposób spokojny reagujesz na sytuację, która wcześniej by cię zezłościła, myśląc: “W przeszłości dostałbym białej gorączki. Patrz, jak świetnie radzę sobie z tym teraz.” Twoi bliscy mogą stwierdzić, że bardzo się zmieniłeś. A im dłużej stosujesz Pracę, tym więcej tego typu odkryć stanie się twoim codziennym doświadczeniem.

Kochaj co masz!
Kłamstwa o miłości
Radość każdego dnia Kłamstwa o miłości
Tygrysku, czy to prawda?

Infolinia "Wykonaj Pracę"

Zadzwoń i wykonaj Pracę z doświadczonym pomocnikiem

Materiały do pobrania


Newsletter Sign-Up
  • Please enter the code.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.