Kim byłbyś bez swojej opowieści?

Co to jest Praca?

Praca (The Work) to prosty, ale skuteczny proces wglądu uczący nas identyfikowania i kwestionowania takich myśli, które są przyczyną wszelkiego cierpienia na świecie. Jest to sposób zrozumienia, co nas boli oraz spojrzenia na źródło naszych problemów ze zrozumieniem.

Osoby, które regularnie stosują Pracę donoszą zwykle o takich efektach, jak:

  • Ustąpienie depresji: znajdziesz rozwiązanie, a nawet szczęście, w sytuacjach, które kiedyś wydawały się bez wyjścia.
  • Mniejszy poziom stresu: nauczysz się żyć bez stresu i lęku.
  • Poprawa związków: doświadczysz głębszej więzi i zażyłości z partnerem, rodzicami, dziećmi, przyjaciółmi oraz z samym sobą.
  • Obniżenie złości: zrozumiesz, co sprawia, że się złościsz i czujesz się urażony, twoje wybuchy złości staną się mniej intensywne i będą występowały coraz rzadziej.
  • Większa jasność umysłu: zaczniesz żyć i pracować w bardziej inteligentny, wydajny sposób, uczciwie i rzetelnie.
  • Więcej energii: doświadczysz poczucia nowego, nieprzerwanego strumienia energii i zdrowia.
  • Więcej spokoju: odkryjesz, jak zostać „miłośnikiem tego, co jest”.

Jak wykonać Pracę

Najprostszy sposób wykonywania Pracy przedstawiony został poniżej:

1

Osądź bliźniego

Przez tysiąclecia wpajano nam, żeby nie oceniać innych, ale i tak jesteśmy zawsze do tego skłonni. Nieustannie oceniamy, jak nasi przyjaciele powinni się zachowywać, o kogo powinny dbać nasze dzieci, co nasi rodzice powinni czuć, robić, czy mówić. W Pracy, zamiast tłumić te cechy, korzystamy z nich jako punktów startowych do zrozumienia samych siebie. Poprzez pozwolenie naszemu oceniającemu umysłowi wypowiedzieć się na papierze, odkrywamy w lustrze ludzkich zachowań to, czego do tej pory nie odkryliśmy o sobie.

Wypełnij formularz „Osądź bliźniego”. Możesz pobrać go tutaj.

2

Cztery pytania

Zbadaj każde ze zdań wypisanych na formularzu „Osądź bliźniego” korzystając z czterech pytań i odwróceńpodanych poniżej. Praca jest medytacją. Polega na otwarciu się na swoje serce, nie na próbie zmiany swoich myśli. Zadaj pytania, następnie wsłuchaj się w siebie i poczekaj na wyłonienie się głębszych odpowiedzi.

W swojej najbardziej podstawowej formie, Praca składa się z czterech pytań i twoich odwróceń. Na przykład, zdanie, nad którym pracujesz może brzmieć: „[Imię] mnie nie słucha”. Pomyśl o osobie we własnym życiu, na temat której miewałeś podobne myśli i zbadaj je używając czterech pytań i odwróceń Pracy.

  1. Czy to jest prawda?
  2. Czy możesz mieć absolutną pewność, że to prawda?
  3. Jak reagujesz, co dzieje się, gdy wierzysz, że ta myśl jest prawdziwa?
  4. Kim byłbyś bez tej myśli?

Odwróć myśl, którą poddajesz w wątpliwość i koniecznie podaj przynajmniej trzy rzeczywiste, konkretne przykłady dla każdego odwrócenia.

3

Odwrócenie

Po przebadaniu swojego stwierdzenia poprzez zadanie czterech pytań, jesteś gotowy na odwrócenie myśli, którą poddajesz w wątpliwość.

Każde odwrócenie jest sposobnością do doświadczenia odwrotności dla twoich pierwotnych przekonań.

Stwierdzenie może zostać odwrócone w stosunku do odwrotnej sytuacji, drugiej osoby, oraz do siebie (a czasami także do „mojego sposobu myślenia”, gdy wydaje się to właściwe). Znajdź co najmniej trzy rzeczywiste, konkretne przykłady, dla których każde odwrócenie jest prawdziwe w twoim życiu, a następnie daj sobie trochę czasu, bądź obecny, by głęboko je odczuć.

Na przykład: „Paul mnie nie rozumie” odwraca się na: „Paul mnie rozumie”. Wycisz się i obserwuj, jak twój umysł odkrywa przed tobą przykłady na to, w jaki sposób odwrócenie to jest prawdziwe. Przykłady te mogą wyglądać następująco:

  1. Rozumie, że kiedy jestem zła, zawsze mi potem przechodzi.
  2. Zrozumiał mnie w zeszłym tygodniu, kiedy śmiał się z kawału, który mu opowiedziałam.
  3. Zrozumiał mnie wczoraj, kiedy powiedziałem mu, że naprawdę musiałam wyjść z przyjaciółmi. Nawet został z dziećmi w domu.

Innym odwróceniem jest: „Ja nie rozumiem siebie”. Ponownie, znajdź przynajmniej trzy rzeczywiste, konkretne przykłady momentów, kiedy nie zrozumiałeś siebie.

Trzecim odwróceniem jest: „Ja nie rozumiem Paula”. Zrelaksuj się, zamknij oczy i z otwartym umysłem przyglądaj się, jak obrazy i uczucia, które są w tobie, zaczynają pokazywać ci, przykład za przykładem, momenty, w których nie rozumiałeś Paula. Bądź bardzo łagodny i skrupulatny.

Kiedy zaczęłam doświadczać moje odwrócenia zauważyłam, że byłam wszystkim tym, co widziałam w innych. Inni byli jedynie moją projekcją. Dzisiaj, zamiast starać się zmienić świat wokół mnie (co się nigdy nie udało, ale tylko przez 43 lata), mogę spisać moje myśli na kartce papieru, zbadać je i odwrócić. To pozwala mi zrozumieć, że to ja jestem tym, o co oskarżałam innych. W momencie kiedy postrzegam innych jako samolubnych, ja sama jestem samolubna (decydując, jacy powinni być). W momencie kiedy postrzegam innych jako nieżyczliwych, sama jestem nieżyczliwa. Jeżeli wierzę, że inni powinni przestać prowadzić wojnę, sama prowadzę z nimi wewnętrzną wojnę.
– Byron Katie

Odwrócenia są receptą na szczęście. Żyj lekarstwem, które przepisywałeś innym. Świat czeka chociażby na jedną osobę, która będzie w nim żyć. Tą osobą jesteś Ty.

Przykładowe odwrócenia

Poniżej znajduje się więcej przykładowych odwróceń:

„On powinien mnie zrozumieć” odwraca się na:
– Nie powinien mnie zrozumieć.
– Ja powinienem go zrozumieć.
– Powinienem zrozumieć siebie.

„Musi być dla mnie życzliwy” odwraca się na:
– Nie musi być dla mnie życzliwy.
– Ja muszę być życzliwy dla niego.
– Ja muszę być życzliwy dla siebie.

„Jest dla mnie nieczuły” odwraca się na:
– Jest dla mnie czuły.
– Ja jestem nieczuła dla niego.
– Ja jestem nieczuła dla siebie.

„Paul nie powinien na mnie krzyczeć” odwraca się na:
– Paul powinien na mnie krzyczeć.
– Ja nie powinnam krzyczeć na Paula.
– Ja nie powinnam krzyczeć na siebie.

Przyjęcie rzeczywistości

Po odwróceniu swoich odpowiedzi na pytania od 1 do 5 (i znalazieniu przynajmniej trzech przykładów dla każdego odwrócenia), odwróć odpowiedzi z punktu szóstego, rozpoczynając zdanie od „Chętnie …” oraz „Nie mogę się doczekać, aż…”.

Na przykład: „Nigdy więcej nie chcę doświadczyć kłótni z Paulem” odwraca się na „Chętnie doświadczę kłótni z Paulem” oraz „Nie mogę się doczekać, aż doświadczę kłótni z Paulem”. Dlaczego miałbyś nie móc się doczekać na coś takiego?

Punkt szósty polega na pełnym przyjęciu całości życia bez lęku oraz na ciągłym otwieraniu się na rzeczywistość. Jeżeli doświadczysz kolejnej kłótni z Paulem, to dobrze. Jeżeli jest to bolesne, pobierz kolejny Formularz „Osądź bliźniego” i zbadaj myśli, których jeszcze nie sprawdziłeś wystarczająco głęboko. Nieprzyjemne uczucia są jedynie przypomnieniem, że uczepiliśmy się czegoś, co być może nie jest dla nas prawdziwe. Dają nam sygnał, że czas zidentyfikować stresujące myśli i wykonać Pracę.

Dopóki nie dostrzeżesz przyjaciela we wrogu, twoja Praca nie jest skończona. Nie oznacza to, że musisz go zapraszać na obiad. Przyjaźń jest doświadczeniem wewnętrznym. Być może już nigdy go nie zobaczysz, może nawet się z nim rozwiedziesz, ale kiedy myślisz o nim, czy odczuwasz stres, czy spokój?

Dla udanego związku wystarczy jedna osoba. Lubię mówić, że mam doskonałe małżeństwo, i że tak naprawdę to nie wiem, jakie małżeństwo ma mój mąż (chociaż mówi, że też jest szczęśliwy).

Najczęściej zadawane pytania

Trudno mi pisać o innych. Wiem, że sama stanowię problem. Dlaczego nie mogę pisać o sobie? 
Jeżeli chcesz poznać siebie, pisz o kimś innym. Na początku ukierunkuj Pracę na zewnątrz, a będziesz mogła zobaczyć, że wszystko co cię otacza jest bezpośrednim odbiciem twojego myślenia. Wszystko dotyczy ciebie. Większość z nas przez całe lata kieruje krytykę i ocenę na siebie samych, a to jeszcze nikomu nie pomogło. Kiedy oceniasz kogoś innego, badasz i odwracasz (koncepcje, które poddajesz w wątpliwość), jesteś na najszybszej drodze do zrozumienia samej siebie.

Czy muszę to pisać? Czy nie mogę po prostu zadać pytań i odwrócić stwierdzenia w myślach kiedy napotykam na problem?
Zadaniem naszego umysłu jest mieć zawsze rację. Umysł potrafi znaleźć wytłumaczenie dla siebie z prędkością światła. Zatrzymaj tę część swojego myślenia, która jest źródłem lęków, złości, smutku i urazy, poprzez przeniesienie jej na papier. Kiedy myśl zostaje zatrzymana na papierze, o wiele łatwiej ją zbadać. Po jakimś czasie Praca zaczyna automatycznie anulować stare wierzenia bez potrzeby pisania.

Co zrobić jeżeli nie mam żadnych problemów związanych z innymi ludźmi? Czy mogę pisać o rzeczach, takich jak moje ciało?
Tak. Zastosuj Pracę dla każdego tematu, który pociąga za sobą stres. W miarę, jak coraz lepiej potrafisz korzystać z pytań i odwrócenia, możesz wybrać tematy, takie jak ciało, choroba, kariera, a nawet Bóg. W takich przypadkach w odwróceniu zastąp swój temat słowami „moje myślenie”.

Na przykład: „Moje ciało powinno być silne, zdrowe i sprawne” zamienimy na zdanie „Moje myślenie powinno być silne, zdrowe i sprawne.”

Czy to nie jest to, czego właśnie pragniesz – zrównoważony, zdrowy umysł? Czy schorowane ciało stanowiło kiedykolwiek problem, czy to twoje myślenie o ciele stwarza problemy? Zbadaj to. Pozwól, żeby ciałem zajął się lekarz, a ty ulecz swoje myśli. Mam przyjaciela, który nie jest w stanie się ruszać, a jednak kocha życie. Wolność nie wymaga zdrowego organizmu. Uwolnij swój umysł.

Słyszałem, że nazywasz siebie miłośniczką rzeczywistości. A co z wojnami, gwałtem i wszystkimi okropnościami na świecie? Godzisz się na te rzeczy?
Wręcz odwrotnie. Zauważyłam, że jeżeli wierzę moim myślom, które mówią, że takiego typu rzeczy nie powinny istnieć podczas gdy istnieją, odczuwam cierpienie. Czy mogę zakończyć wojnę w sobie? Czy mogę zakończyć gwałt na sobie i innych, który dokonuje się poprzez moje negatywne myśli i czyny? W przeciwnym razie poprzez moją osobę, te rzeczy, które bym chciała zakończyć, trwają dalej. Zaczynam od zakończenia mojego własnego cierpienia, mojej własnej wojny. To jest praca życia.

Czy chcesz przez to powiedzieć, że powinienem po prostu zaakceptować rzeczywistość, taką jaka jest i nie przeciwstawiać się jej? Czy dobrze to rozumiem?
Praca nie mówi nikomu, co powinien, a czego nie powinien. Zadajemy proste pytanie: jaki skutek przynosi przeciwstawianie się rzeczywistości? Jakie niesie ze sobą uczucia? Praca bada przyczyny i skutki pozostawania przy pełnych bólu myślach. Poprzez to badanie znajdujemy w sobie wolność. Twierdząc po prostu, że nie powinniśmy przeciwstawiać się rzeczywistości to jak tworzenie kolejnej opowieści, filozofii czy religii, które nie przyniosły jak dotąd rezultatów.

Nie wierzę w Boga. Czy pomimo to wykonanie Pracy przyniesie mi korzyść?
Tak. Ateiści, agnostycy, chrześcijanie, wyznawcy judaizmu, muzułmanie, buddyści, hindusi, poganie – wszyscy mamy jedną wspólną cechę: pragniemy szczęścia i pokoju. Jeżeli jesteś zmęczona cierpieniem, zapraszam cię do Pracy.

Czy istnieje możliwość przeniesienia Pracy na głębszy poziom?
Często powtarzam: jeżeli chcesz być naprawdę wolny, stosuj Pracę na śniadanie, obiad i kolację. Im więcej badasz, tym bardziej uwalniasz się od swoich myśli. Niektórzy jednak wolą stosować Pracę jako część zorganizowanego programu, dlatego też oferuję Szkołę dla Pracy – intensywnie, zmieniającą życie podróż przez własny umysł, wraz z późniejszą opieką i wspaniałym systemem pomocy.

Jest to jedyna w rodzaju wewnętrzna przygoda. Jak w żadnej innej szkole na świecie, tutaj zamiast koncentrować się na nauce – uczniowie skupiają się na oduczaniu. Przez dziewięć dni oduczają się pełnych lęków opowieści, których niewinnie trzymali się przez całe życie. Program zajęć w naszej Szkole jest żywym, rozwijającym się procesem, zmieniającym się według potrzeb uczestników – żadna ze Szkół nie jest taka sama. A po dziewięciu dniach z Katie, i ty nie będziesz taki sam. „Kiedy cztery pytania zaczynają w tobie żyć” – mówi Katie – „twój umysł staje się klarowny, a więc i świat, który jest twoją projekcją, staje się klarowny. Jest to bardziej radykalne, niż ktokolwiek jest w stanie to pojąć.”

Rozumiem proces badania intelektualnie, ale nie czuję, żeby cokolwiek się zmieniało. Czy robię coś źle?
Jeżeli odpowiadasz na pytania powierzchownie włączając do tego myślący umysł, proces ten sprawi, że poczujesz się oderwana. Spróbuj postawić sobie pytania i poszukać odpowiedzi głębiej. Być może będziesz musiała zadać sobie te pytania kilka razy, żeby utrzymać swoje skupienie. Im częściej będziesz to robić, odpowiedź zacznie się powoli wyłaniać. Kiedy odpowiedź pochodzi z wnętrza, zrozumienie (i zmiany) następują naturalnie.

Zawsze kiedy oceniam staram się robić odwrócenia. Niestety, w niczym mi to nie pomaga, a wręcz popadam potem w depresję i jestem zbita z tropu. O co chodzi?
Zwykłe odwrócenie myśli sprawia, że proces ten przeprowadzony jest jedynie na poziomie intelektualnym i jako taki nie ma wielkiej wartości. Spróbuj wejść głębiej, poza intelekt. Pytania są jak sondy, które docierają w głębiny umysłu, wyciągając większą wiedzę na powierzchnię. Zacznij od zadania pytań, następnie poczekaj. Kiedy odpowiedzi wyłonią się, dopiero wtedy zastosuj odwrócenie. Umysł powierzchowny i umysł głęboki (który nazywam sercem) spotykają się, a wtedy odwrócenia brzmią jak prawdziwe odkrycia.

Czy odwrócenie można zastosować zawsze? Co zrobić, jeżeli mam trudności z jego znalezieniem?
Spróbuj odwrócić swoje stwierdzenia do odwrotnej sytuacji, do drugiej osoby oraz do siebie. Czasami będzie ich więcej, czasami mniej. Kiedy stwierdzenie dotyczy jakiegoś przedmiotu, np. ciała, odwróć go do odwrotności, a także do „moich myśli” lub „mojego myślenia” – na przykład, „moje ciało nie jest zdrowe” może zostać odwrócone na „moje myślenie nie jest zdrowe”. Pamiętaj również, że dla wszystkich odwróceń należy znaleźć przykłady (przynajmniej trzy, jeżeli jest to możliwe), w których odwrócenie jest równie prawdziwe lub prawdziwsze.

Praca nie przynosi mi żadnych rezultatów. Dlaczego? 
W momencie kiedy przestajesz odpowiadać na pytania szczerze i zaczynasz usprawiedliwiać lub bronić stwierdzenia, które badasz, Praca przestaje działać. Zaczynasz używać nieskutecznej metody, którą ludzie stosują od zarania dziejów. Kiedy usprawiedliwiasz swoje racje i ich bronisz, zaczynasz wchodzić w swoją historię, zatrzymaj się i zauważ co robisz, następnie powróć do badania. Wojna, którą umysł prowadzi sam ze sobą to stary sposób. Jeżeli nie jesteś w stanie zakończyć tej wewnętrznej wojny, nie możesz zakończyć wojny, która odbywa się na zewnątrz. Witamy na nowej drodze. Witamy w świecie, w którym panuje pokój.

Szukam terapeuty w pobliżu mojego miejsca zamieszkania, który podziela filozofię Byron Katie. Jak mogę kogoś takiego znaleźć? 
Na stronie thework.com wejdź na link Pomocnicy – znajduje się tam lista certyfikowanych pomocników. Niektórzy z nich to terapeuci, psychiatrzy, psycholodzy, oraz inni pracownicy służby zdrowia – wszyscy z nich są wspaniałymi pomocnikami, osobiście wyszkolonymi przez Byron Katie. Prowadzą oni sesje przez telefon, email, Skype, lub na indywidualnych sesjach terapeutycznych. Do twojej dyspozycji są również pracownicy BKI. Prosimy o podzielenie się z nami swoimi uwagami dotyczącymi pracy z pomocnikiem, pisząc na adres:certification@instituteforthework.com. Dla nas najważniejsza jest twoja wolność, zdrowie i szczęście.

Pomoce

Lista materiałów pomocnych w stosowaniu Pracy znajduje się tutaj >>

Kochaj co masz!
Kłamstwa o miłości
Radość każdego dnia Kłamstwa o miłości
Tygrysku, czy to prawda?

Infolinia "Wykonaj Pracę"

Zadzwoń i wykonaj Pracę z doświadczonym pomocnikiem

Materiały do pobrania


Newsletter Sign-Up
  • Please enter the code.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.